Bilim insanları North Greenland’da 518 milyon yıllık etçil solucan fosili buldu

Araştırma “Science Advances” dergisinde yayımlanan habere göre bilim insanları, yaklaşık 518 milyon yıllık etobur solucan fosili buldu.

Giriş Tarihi: 04.01.2024 16:51
Güncelleme Tarihi: 04.01.2024 16:52

Bristol Üniversitesi araştırmacıları, “Timorebestia” ya da “terör yaratığı” olarak adlandırılan solucanın, suda yaşayan ilk etobur canlılardan olduğunu düşünüyor.

GALERİ DEVAM EDİYOR

North Greenland bölgesinde bulunan yaklaşık 518 milyon yıllık solucan fosilleri, Timorebestia’nın, 30 santimetre uzunluğunda olduğunu, yüzgeçleri, büyük bir çenesi ve uzun antenleri bulunduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, solucanın en yakın akrabası olan “Chaetognath”ların 1 santimetreden kısa olduğunun altı çizildi. Timorebestia’nın yaşadığı dönemde besin zincirinin tepesine çok yakın olduğunu belirten araştırmacılar, söz konusu solucanın ok solucanlarının evrimsel sürecine ışık tutabileceğini aktardı.

Araştırmacı Jakob Vinther, daha önce Kambriyen dönemin baskın yırtıcılarının ilkel eklembacaklılar olduğunun düşünüldüğünü ifade ederek, “Yeni bulunan solucan ile çubuk biçimli, planktonik deniz omurgasızlarının da avcı hayvan çeşitlerine sahip olduğunu gördük.” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmacı Tae Yoon Park, “Günümüzde sadece ok solucanlarının karınlarında görülen sinir düğümünün Timorebestia ve Amiskwia’da da görülmesi, canlıların birbirleriyle ilişkisi olduğu hipotezine önem kazandırıyor.” ifadesini kullandı. Araştırma “Science Advances” dergisinde yayımlandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *